چرا بعضی فرش‌ها بوی گوسفند می‌دهند

بوی بدی که از فرش‌تان بلند می‌شود حتما باید راه و چاهی داشته باشد. بعضی بوها با نمک و لیمو یا جوش‌شیرین از بین بروند ولی باید اعتراف کنیم یک بو که بوی پشم گوسفند است به این راحتی‌ها از بین نمی‌رود.

اگر فرش در محیطی مرطوب قرار بگیرد یا روی آن مایعی متشکل از آب بریزد تا زمانی که خشک نشود بوی زننده‌ای شما و خانواده‌تان را آزار خواهد داد. برای برطرف کردن این مشکل کافی است فرش را چند روزی جلوی نور خورشید قرار بدهید تا مشکل بطور کامل برطرف شود.

اگر بو همچنان ادامه داشت بهتر است فرش را به قالیشویی بدهید تا آنها با شستشو ‌و استفاده از مواد شیمیایی کلک بوی نامطبوع را بکنند.

اما اگر فرشی را که خریده‌اید و بو می‌دهد حواس‌تان باشد که سرتان کلاه نرود چراکه فرش‌های نویی که بوی آزاردهنده‌ای دارند حتما یک جای کارشان می‌لنگد.

علت بوی نامطبوع برخی فرش‌ها

دکتر سید جلال‌الدین بصام، عضو هیات علمی موسسه آموزش و ترویج کشاورزی درباره بوی بد برخی از فرش‌ها می‌گوید: «پشم گوسفندها دارای کیفیت‌های متفاوتی است و مرغوب یا نامرغوب بودن بر بسیاری از ویژگی‌های فرش تاثیرگذار است.

نحوه چیدن پشم‌ هم مهم است. پشمی که از گوسفند زنده چیده می‌شود و به پشم زنده معروف است معمولا مشکل خاصی ندارند اما مشکل بوی نامطبوع اکثرا مربوط به پشم‌هایی است که در بخش دباغی از پوست جدا شده‌اند.

پشم همچون مو از پیازچه‌ای که غده چربی در کنارش است رشد می‌کند و با چشم مسلح قابل تشخیص و‌ رویت نیست. گاهی دباغ‌ها که از محلولی مخصوص یا آهک برای جدا کردن پشم از پوست استفاده می‌کنند به دلیل عجله زیاد یا ناواردی به پشم آسیب می‌زنند.

آنها پشم را طوری از پوست جدا می‌کنند که همراه با قطعات بسیار ریز چربی است. این چربی در طول زمانی نه چندان کوتاه فاسد می‌شود و بوی نامطبوعی منتشر می‌کند و با آب و مواد شیمیایی یا بهداشتی قابل برطرف شدن نیست.

به عنوان مثال یک مشتری ایتالیایی چندی پیش زنگ زد که فرشی که خریداری کرده، بو می‌دهد. از او خواستیم فرش را چند روزی جلوی نور آفتاب پهن کند ولی دوباره تماس گرفت که فایده‌ای ندارد. توصیه کردیم فرش را به قالیشویی بدهد و این کار هم جواب نداد و متوجه شدیم مشکل از پشم است.

این مشکل مربوط است به مواد اولیه قالیبافی و تاکنون راهکاری برای برطرف کردن آن پیدا نشده است.»

چطور بفهمیم قالی‌ از پشم خوبی برخوردار است

معمولا فرش‌های نو به دلیل تازه بافت بودن بویی شبیه به پشم گوسفند می‌دهند که بسیار کم است و پس از چند هفته یا ماه بوی اندک از بین می‌رود.

اما برای اینکه بفهمیم قالی‌مان از پشم خوبی برخوردار است باید با چندین بار چنگ زدن به فرش ببینیم پشمی که به دست‌مان می‌آید کم است یا زیاد؛ اگر کم باشد مشخص می‌شود مشکل خاصی نیست ولی چنانچه زیاد بود باید برای خرید آن تامل کنید.

اگر فرش یا دستبافته‌ ای بوی غیر طبیعی می‌دهد یا بوی آزاردهنده‌ای می‌دهد به صلاح‌تان است قید خریدش را بزنید چراکه این بو تا آخر با فرش شما می‌ماند.

برچسب ها

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
بستن