فرش دستباف نیازمند تبلیغات گسترده

مسعود گلشیرازی، رییس اتاق بازرگانی اصفهان در همایش «بررسی راهکارهای توسعه بازار فرش ایران» که در سالن همایش‌های اتاق بازرگانی این شهر برگزار شد، استفاده از پتانسیل موجود در شورای گفت و گوی دولت و بخش خصوصی را درطرح، پیگیری و حل مشکلات فعالان هنر- صنعت فرش اصفهان موثر دانست.

وی در ادامه افزود: یکی از چالش‌های مهم تشکل‌های اقتصادی، عدم ارتباط فعال با اعضاست؛ بر همین اساس اتاق اصفهان در زمینه فعال سازی شبکه ارتباطی تشکل ها با اتاق و شبکه های ارتباطی بین اعضا اقداماتی انجام داده است.

رئیس اتاق بازرگانی اصفهان از تشکل های تولیدی و صادراتی فرش خواست تا به منظور حمایت هرچه بیشتر از صادرات فرش با همکاری یکدیگر مرکز رشد فرش را در اتاق ایجاد کنند.

در ادامه فرشته دستپاک، رئیس مرکز ملی فرش ایران دلیل دیده نشدن فرش دستباف را ایجاد بالاترین ارزش افزوده با کمترین سرمایه گذاری دانست و گفت: فرش دستباف به عنوان پرچم دوم کشور به تبلیغات گسترده‌تر نیاز داشته و از اصفهان به عنوان شهر خلاق صنایع دستی انتظار انجام تبلیغات موثرتر در این صنعت را داریم.

وی تشکیل کارگروه های فرش، مارکتینگ، تجارت الکترونیک و ایجاد تشکل های نوین در این حوزه را در حل مشکلات موجود فرش دستباف حایز اهمیت دانست و افزود: فرش، صنعت مادری است که هیچ گونه جایگزینی برای آن نبوده و صنعتی است که نیازمند یک رنسانس با همکاری و تعامل دستگاههای مختلف استانی و کشور است.

رئیس مرکز ملی فرش ایران در ادامه از اتاق بازرگانی به عنوان پارلمان بخش خصوصی درخواست کرد نهایت تلاش خود را در راستای اعزام هیات های تجاری و صادرکنندگان فرش در استان برای حضور در نمایشگاه های خارجی به کار گیرد. دستپاک با تاکید بر اینکه فرش بهشت ایران بوده و باید از این بهشت صیانت کرد، افزود: بسیاری از مشکلات فعالان این حوزه در زمینه گمرک بوده و لازم است واردات مواد اولیه و صادرات فرش دستباف در کشور تسهیل شود.

وی در ادامه خواستار استفاده از این نماد دیپلماسی کشور در ساختمان های دولتی و خصوصی کشور شد و تصریح کرد: باید با کمک بخش خصوصی، دولتی، مجلس شورای اسلامی و حتی قوه قضائیه مشکلات حوزه فرش دستباف را حل کنیم.

بهمن نامور مطلق، مشاور ارشد سازمان بین‌المللی یونسکو در ایران نیز در این همایش گفت: لازم است برای نجات فرش دستباف به عنوان هنر اصیل ایرانی و بخشی از میراث جهانی چاره ای اندیشید؛ زیرا صنایع دستی با وجود ماهیت صادراتی در داخل دوام نخواهد آورد.

وی با تاکید بر اینکه برند فرش ایرانی در معرض خطر است، افزود: چنانچه تغییر و تحول اساسی در این راستا صورت نگیرد آخرین نسل‌هایی هستیم که با فرش دستباف رو به رو خواهیم بود.

برچسب ها

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
بستن