صدور اینترنتی کارت قالیبافی

امکان صدور اینترنتی کارت قالیبافی برای قالیبافان از سوی اتحادیه تعاونی‌های فرش دستبافت شهری و عشایری مهیا شده است.

به گفته عبدالله بهرامی، مدیرعامل این اتحادیه این امکان برای آن است که شناسانامه‌دار کردن فرش و تعریف استانداردهای آن نیازمند ایجاد بانکی اطلاعاتی قالیبافان است که هنوز متولی این کار هنوز مشخص نشده است.

وی درباره اهمیت شناسایی فعالان حوزه فرش و دارای کد شناسنامه قالیبافی، عنوان می‌کند: خوشبختانه یکی از اقداماتی که اتحادیه از مدت‌ها قبل دنبال کرد، شناسنامه دار کردن کلیه تولیدات اتحادیه و تعاونی‌های شهری و روستایی بود که باعث شد در شناسایی و خدمات رسانی بهتر به اعضا اقدام کنیم.

بهرامی درباره شناسایی فعالانی که دارای شناسنامه و کد شناسه فعال در حوزه قالیبافی هستند، گفت: این موضوع بحث شناسنامه عام است که مربوط به سراسر کشور است و علیرغم اینکه عضو ستاد راهبردی مرکز ملی فرش هستیم هنوز به نتیجه نرسیده است چون فرایند اجرایی این طرح مبهم است و مشخص نیست چه سازمانی متولی این کار است.

معتقدم تا زمانی که استانداردی برای فرش تعریف نشود نمی‌توانیم به دنبال شناسنامه عام باشیم. ما با شناسنامه‌دار کردن فرش مخالفتی نداریم ولی بستر این کار باید مهیا شود و یک نهاد از بخش خصوصی یا دولتی عهده دار این کار شود تا بتوان کار را پیش برد.

به گفته مدیرعامل اتحادیه تعاونی های فرش دستباف، مرکز ملی فرش با داشتن نیروهای ماهر و بودجه و ابزار و امکانات مطلوب امکان شناسایی و تدوین بانک اطلاعات بافندگان و قالیبافان را دارد و می تواند از عهده این کار برآید.

این فعال تعاونی درباره وجود آمار قالیبافان در کشور اظهار کرد: طبعا داشتن بانک اطلاعات بافندگان فرش کشور، در تصمیم گیری‌های مربوط به این حوزه و تحت پوشش قرار دادن بافندگان اثرگذار است. قبل از اینکه بخواهیم به شناسنامه دار کردم تولیدات فرش بپردازیم لازم است یک بانک اطلاعاتی از مشخصات و تعداد بافندگان داشته باشیم ولی تاکنون چنین مرکز اطلاعاتی ایجاد نشده که بدانیم چه تعداد بافنده با چه نوع تولیدی داریم و در کجا مستقر هستند.

بهرامی تصریح کرد: خوشبختانه در سایت اتحادیه در حد مقدورات خود و بدون دریافت کوچکترین ریالی، اطلس فعالان فرش دستباف و بافندگان فرش را به تفکیک استانی و بر اساس ظرفیت و میزان اشتغالزایی ایجاد کرده ایم که با مراجعه به آن اطلاعات بافندگان و توانایی های آنها به طور مشخص و دقیق در دسترس است.

وی در پایان از امکان صدور اینترنتی کارت قالیبافی برای بافندگان فرش خبر داد و گفت: از طریق سایت اتحادیه به نشانی  http://taavon.co امکان صدور مجازی و مجانی کارت قالیبافی برای قالیبافان فراهم شده و افراد بدون مراجعه حضوری و تنها با ثبت مشخصات خود در سایت از این امکان برخوردار می شوند و کارت قالیبافی به در منزل آنها ارسال می شود.

برچسب ها

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
بستن