اهر آماده می‌شود برای معرفی به عنوان شهر ورنی

شهردار اهر خبر داده است که این شهر آمادگی لازم برای تامین زیرساخت‌های لازم را دارد تا این شهر را به عنوان شهر ورنی معرفی کند.

محمد سرقینی هنر ورنی را جزو صنایع دستی منحصر بفرد منطقه ارسباران می‌داند و  انتخاب اهر به عنوان شهر ملی صنایع دستی را اقدامی ارزشمند در راستای مطالبات این منطقه در حوزه صنایع دستی عنوان می‌کند.

شهردار اهر با اشاره به فعالیت‌های شهرداری اهر در راستای ایجاد زیرساخت‌های لازم برای شهر ملی ورنی، گفت: با حمایت فرمانداری و همکاری اداره میراث فرهنگی گردشگری و صنایع دستی شهرستان، تمهیدات لازم برای معرفی اهر به عنوان شهر ملی ورنی آماده و در شرف اجراست.

وی در این خصوص افزود: احیای راسته سنتی ورنی فروشان، نصب تندیس ورنی، تاسیس خانه ورنی، اجرای دیوار ورنی در پارک ولایت، تهیه فیلم و کتاب اختصاصی برای معرفی ورنی، استفاده از نقوش ورنی در نقاشی‌های خیابانی و پلاک کوبی منازل هنرمندان ورنی باف ‌از جمله اقداماتی است که با همکاری اداره میراث فرهنگی شهرستان اهر انجام خواهد شد.

سرقینی گفت: امیدواریم با ایجاد و تکمیل تمامی زیرساخت‌های لازم جهت معرفی شهرستان اهر به عنوان شهر ملی ورنی، در آینده نزدیک نیز بتوانیم با حمایت و مشورت مسئولان، رسانه‌ها و اهالی فرهنگ و هنر، گامی در راستای ثبت اهر به عنوان شهر جهانی ورنی برداریم، چرا که این هنر ناب و زیبا مختص این شهرستان و منطقه ارسباران است.

ورنی، نوعی محصول میان گلیم و فرش است که مانند سایر گلیم‌ها به صورت ذهنی و بدون نقشه از پیش تهیه شده بافته می‌شود، تار و پود این فرش همانند قالی از نخ‌های پنبه‌ای، پشمی و ابریشمی بوده و گاهی برای چله‌کشی از پشم گوسفند هم استفاده می‌شود.

نقشه ورنی نشانگر اعتقادات، آداب و رسوم و باورهای مردم منطقه است و بیشتر در بافت آن از تخیلات ذهنی و شکل حیوانات و پرندگان الهام گرفته شده و معمولاً برای رنگ‌بندی ورنی از رنگهای لاکی، کرم، آبی روشن، سفید و پیازی استفاده می شود و در ابعاد مختلف به بازار عرضه می‌شود.

برچسب ها

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
بستن