پشم دام عشایر خراسان جنوبی در اختیار تعاونی‌ها قرار می‌گیرد

فروشگاه گلچه فرش

سرپرست اداره کل امور عشایر خراسان جنوبی خبر داده است که پشم دام عشایر این استان را برای حذف واسطه‌ها و دلالان در اختیار مستقیم تعاونی‌های عشایری می‌گذارد.

مهدی عصمتی‌پور در این باره گفت: در استان خراسان جنوبی ۱۱ تشکل و تعاونی دارای مجوز داریم که با برنامه‌ریزی‌های صورت گرفته قصد داریم امسال پشم دام‌ها را قیمت توافقی در اختیار آنها بگذاریم تا از طرفی دست دلالان قطع شود و از سوی دیگر پشم با قیمت واقعی و مناسب در اختیار کارگاه‌های قالیبافی و منسوجات قرار بگیرد.

وی در ادامه افزود: پیش‌بینی کرده‌ایم عشایر این استان جمع ۸۰۰ تن کرک، مو و پشم از دام‌های خود تهیه کنند که این میزان نسبت به سال گذشته با افزایش ۳۰ درصد روبه‌روست. با توجه به شرایط آب و هوایی منطقه معمولا کار پشم‌ چینی از اوایل اردیبهشت آغاز می‌شود و به مدت یک ماه ادامه دارد.

عصمتی‌پور پشم مرغوب را یکی از مهم‌ترین محصولات تولیدی دام‌های عشایر استان در مناطق مختلف دانست و گفت: پشم چینی دام‌های عشایر در فصول بهار و پاییز انجام می‌شود که البته بیشترین برداشت پشم را عشایر در فصل بهار دارند. وضعیت مناسب مراتع در سال جاری باعث خوشحالی عشایر استان شده است و امسال برداشت محصولات دامی و لبنی عشایر افزایش چشمگیری خواهد داشت.

بنابر این گزارش یک میلیون دام سبک و سنگین، ۳۴ درصد دام سبک استان، ۴۰ درصد مراتع، ۳۰ درصد تولیدات دامی و ۲۵ درصد صنایع دستی استان خراسان جنوبی در اختیار عشایر است.

فروشگاه گلچه فرش
برچسب ها

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
بستن